Sündmustesari “Kogukond loodusesse” 2017-2019

Haara kaasa laps, ema, elukaaslane või naaber ja saa osaks loodusega läbi hariva sündmustesarja Kose ja Raasiku vallas. Projekti rahastab Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond.

Kahe aasta jooksul on teil võimalik osaleda 16. erineval loodusega seotud sündmusel ja seda kaunis Ida-Harju piirkonnas.
TULEMAS 2019. aastal!

19.MAIL – Tere, Paukjärve kevad!Copy of Segregation
Algus kell 11.00
Kestvus 2,5-3h
Asukoht: Paukjärve, kogunemine Jägala-Käravete mnt (Piibe mnt) 29. km-l

Retkejuhid Riin ja Krista kutsuvad Kõrvemaale Paukjärve äärde.
Matkateel kohtame nelja imeilusat järve, turnime oosil, ronime vaatetorni uudistama müstilist vaadet Kõnnu-Suursoole. Naudime olevikku, aga tunnetame ka paikkonna keerulise ajaloo hõngu.
Nutikatel lastel on võimalus oma loodustarkused proovile panna ja neile lisagi saada. Loomist ootavad kunstitööd vabas looduses ja lõbusad mängud.
Osalustasu: 5 EUR/inimene

Info ja registreerimine: info.loodusmaa@gmail.com, 55591676


Toimunud 2017-2019:

8.-9.MÄRTSIL – naistematk
Algus kell 17.00
Kestvus 20h
Asukoht: Käometsa raba

Kutsume juba kolmandat aastat järjest NAISI ühinema matka ja telkimisega talvises metsas. Telk on köetav, nii et külmetamist kartma ei pea – jagame kogemusi ja motiveerime algajaid! Asukoha täpsustame osalejatele otse. Kellel on küsimusi varustuse koha pealt, siis võtke julgelt ühendust – leiame variandi ka laenutamiseks.
Retkejuht Helen

Pilte toimunust vaata siit!

16. VEEBRUARIL – talviste lindude ja linnutoidu õpituba
Algus kell 11.00
Kestvus 2,5-3h
Asukoht: MTÜ Loodusmaa õppeklassid Harmi õpipaigas

Õpime tundma talviseid linde ja meisterdame neile erinevaid söögipalasid Loodusmaa õppeklassides ja Harmi mõisapargis. Juhendajaks on retkejuht Evelin.

Pilte toimunust vaata siit!

2. detsember – perehommik Loodusmaa õppeklassis – pillirookroonide meisterdamine
Algus kell 10.00
Kestvus 2,5-3h
Asukoht: MTÜ Loodusmaa õppeklassid Harmi õpipaigas
Hubasele perehommikule on külla oodatud Urmas Veersalu, kes juba pikalt tegeleb pilliroost kroonide meisterdamisega, rookrooni meisterdamise traditsiooni uurimise ja oskuste jätkamise ning levitamisega. Urmas on andnud välja ka raamatu ning tema tegemistest saate uurida kodulehel. Meie retkejuhid koos oma peredega valmistavad samal ajal ka hommikusöögiks pannkooke, pakume kohvi ja teed. Oodatud on nii suured kui väiksed.

Toimunud ürituse pilte vaata SIIT.

27. OKTOOBER – mänguline loodusretk Kiruvere hoiualal.

Algus kell 11.00
Kestvus: 2,5hdsc_0580
Asukoht Kiruvere hoiuala

Ahoi, kõik pered tegusate lastega. Meie retkejuht Triin haarab kõik kaasa ühele vahvale mängulisele loodusretkele ja seda seekord Kiruvere hoiualal. Selga mugavad õueriided, kaasa võileib, soe tee ja näole muhe naeratus. Mängime, müttame, kuulame, otsime ja avastame. Triinul on rikkalikult kogemusi ja teadmisi nii loodusest, kui looduse vahendamisest lastele. Naudime kõike seda, mis loodus pakub. Lapsed on oodatud igas vanuses. Kõige väiksemaid saavad toetada vanemad.

16. SEPTEMBER   –  Õpperetk Seeneriiki koos ühise lõkketoidu valmistamisega
Algus kell 11.0041622697_2150522445188300_3826686560745553920_n
Kestvus: 4-5 h
Asukoht: Kogunemine Pikavere kooli juures.
Retk toimub Raasiku vallas, Pikavere ja Härma küla lähedastes metsades. Selga ilmale vastavad ja mugavad õueriided. Kaasa nuga, ämber, vesi ja kui on siis seeneraamat. Õpperetke viib läbi Muraste Looduskooli retkejuht ja seenehuviline Katre Ku
usik. Retke jooksul toimub piknik ja leitud seentest seeneroa valmistamine.

Toimunud ürituse pilte näete SIIT.

5. NOVEMBER – Loodussõprade perehommik “Hinged siin ja sealpool piiri”
Algus kell 11.00
Kestvus 3 h
Asukoht: Aruküla Perekeskus Männikäbi
Paneme teevee keema, lükkame plaadikoogi ahju ning asume kuulama antropoloog Marje Ermelit, kes räägib oma kogemustest, kui elas Kanada põliselanike juures, kus loodushingedel ja unenägudel on nii ravitsejate kui kogukonnavanemate elus endiselt oluline roll. Mõtiskleme ka veidi selle üle, kuidas meie enda suhe siin Eestis loodusesse ja hingedesse on aja jooksul muutunud. Samal ajal tegutsevad ja meisterdavad kõrval toas lastega Loodusmaa retkejuhid Krista ja Evelin. Koos täiskasvanutega on võimalik meisterdada ka unenäopüüdjaid.


18. JAANUAR – Teemaõhtu ja reisijutud “Rändamine lastega”
Algus kell 18.00Rändamine lastegapilt

 Kestvus 2-3h
Asukoht: Harmi Õpipaik, Kose vald
Loodusmaa retkejuhid – Kadri ja Helen, otsustasid ette võtta seikluse ja minna oma perega pikemaks ajaks karavaniga rändama. Mõlemal on 2 eelkooliealist marakratti. Teemaõhtul saate läbi fotoesitluse teada kuidas neil läks, kaugele jõudsid, millised olid raskused ning millised eduelamused. Läbi nende kogemuste leiame vastuseid küsimustele kuhu, kuidas, mil viisil, kui pikaks, mis ajal, mida kaasa võtta jne. Oodatud on ka kõik need, kes soovivad lihtsalt kuulata vahetut reisielamust.

NB! Lastega meisterdab Loodusmaa retkejuht Triin, nii et võtke lapsed kaasa.
Kohale tuuakse ka karavan, mida saab uudistada!

Toimunud vestlusõhtust näed pilte siit!

 

VEEBRUAR  – Vesi talvel ehk tähistame märgalade päeva!
Algus kell 10.00_DSC0171
Kestvus 5-6h

Asukoht: Kõue Rahva Maja ja Laukesoo

Veebruaris tähistatakse märgalade kuud ning seekord võtame meiegi koos Loodusmaa retkejuhi Antsuga suuna sinna, kus on palju vett.
Kl 10 räägib Kõue Rahva Majas Eestimaa Looduse Fondi (ELF) märgalade projekti juht Jüri-Ott Salm soode ja rabade tähtusest ning nende taastamisest. Kell 12 sööme koos suppi ning siirdume ühise transpordiga retkejuht Ants Kari juhtimisel omadega Laukesoosse.
Sellel retkel liigume alal, mis muul ajal on üsna läbimatu ja märg ning põikame puhkepausideks taliteedele ning vanadesse talukohtadesse.

Retk sobib täiskasvanud soosõpradele ning gruppi mahuvad kiiremad registreerijad. Vestlushommikule võivad tulla ka need, kel pole soovi retkele minna. Osalustasu 5 EUR.

Toimunud sündmuse pilte näete siit.

16831826_1889017368009272_628537044068970210_n

MÄRTS – Naisteretk
Algus kell 12 – 18.märts kl 11

Kestvus: 24h
Asukoht: Kakerdaja raba, Noku lõkkekoht

Kogume kokku kamba vägevaid naisi ja läheme talve viimastel päevadel loodusesse telkima! Ööbimiseks on köetav telk, mis tähendab, et vajame igaühe panust ja kogemust retke kordaminekuks. Telkimisele eelnev matk on sobilik ka algajatele ning varustuse komplekteerimisel saame abiks olla – põhiline on entusiasm 🙂
Teeme koos lõkketoitu, jagame kogemusi ja naudime talvist loodust!

Vaata pilte siit!

15. APRILL – Maastikumängupäev peredele.

-kaardid- kompassiõpe-loodus-mäng (2)Algus kell 11.00

Kestvus: 3-4h
Asukoht: Harmi õpipaik
Kutsume kõiki väikeseid ja suuri maastikumängupäevale. MTÜ Loovretk koostab Harmi territooriumil kaks rada- üks sobilik algklassidele ja väiksematele koos peredega ning teine krõps vanematele.

Loovretk on kirjutanud: Kaardid (maakaardid) võivad teinekord osutuda päris olulisteks abivahenditeks. Aga kaardist pole abi kui me seda lugeda ei oska. Samamoodi on looduse ja ümbritseva maastikuga. Lood on igal pool kui me vaid oskame ümbrust märgata ja lugeda. Need kaks asja ühendades viime läbi ühe maastikumängu päeva Harmi kooli territooriumil. Huvilistele tutvustame ka kompassi ja selle kasutamist ning kaardistame koos kooli ümbrust.

Vaata pilte siit!

20. MAI – Ravimtaime õppepäev + matk Paraspõllu looduskaitsealal
Algus kell 11.00

Kestvus 3-4 h
Asukoht: Perekeskus Männikäbi + matk Paraspõllu LK alal

Külla tuleb koolitaja Katrin Luke Karepa Ravimtaimeaiast. Esmalt tutvume söödavate ja ravivate taimedega Perekeskus Männikäbi, siis asume ka loodusesse taimi otsima. Päeva lõpus valmistame koos mõned taimetoidud ja ampsud. Katrin võtab põnevaid taimi ka veel kaasa ning müügis on ka Karepa Ravimtaimeaia värske toodang (võtke sularaha kaasa).

 

19. AUGUST – SUURSÜNDMUS! Kose valla jalgrattamatk “Tunne oma koduvalda”

Algus kell 12.00plakat jpg
Kestvus: 3-6h
Asukoht: Kogunemine Kose keskväljakult
Kose vallal on peidus imeilusad külad, loodus ja inimesed. Sündmustesari “Kogukond loodusesse” liitub suurima rõõmuga juba 2 aastat toimunud jalgrattamatkaga ning lisab matkale juurde erinevaid tegevusi. Kõige olulisem muudatus on lühema marsruudiga PERERADA, kuhu koostame lastega peredele matkamängu. Pereraja pikkus on 17,5 km, võimalik on läbida ka 13 km lühendatud rada. 

Kose valla jalgrattamatk kulgeb sellel aastal Kolu ja Tuhala kandis. Ühine supi söömine ja lõpetamine on Kose-Uuemõisa mõisa pargis. Jalgrattamatkal ootavad teid erinevates punktides järgnevad inimesed ja tegevused:

 1. Kuivajõe kõrtsihoone- Ly Renter
 2. Kose-Uuemõisa ministeeriumikool- Ly Renter
 3. Kanavere mägi- kell 13.30 Viikingite küla viikingi võitlusvahendite demonstratsioon ja laste kaasamine tegevustesse (20-30 min)

Osalejad saavad end proovile panna muistses mõõduvõtmises – vibulaskmises ja odaheitmises. Lisaks toimub suur avamaalahing. Lahingule eelneb lahingureeglite tutvustamine ja relvakasutustreening. Ohutuse tagamiseks viiakse lahing läbi pehmendatud relvaimitatsioonidega. Osalejatele jagatakse kätte pehmikrelvad ja instruktorite pilgu all omandatakse esmane pädevus nende relvade käsitlemisest, ausa võitluse reeglitest ja kommetest.

 1. Kuivajõe kõrtsihoone- Ly Renter
 2. Kose-Uuemõisa ministeeriumikooli hoone- Ly Renter
 3. Kanavere küla Jüriöö ülestõusulahingu mälestusmärk- Arne Kivistik
 4. Kolu kõrsti ase- Kadri Amover
 5. Oru mõis- Arvo Rodi
 6. Tuhala kalmistu- Ly Renter
 7. Tuhala kirik- Ly Renter
 8. Ämmaauk-Äia auk- Ants Talioja
 9. Tammiku mõis- Alide Zvarovski
 10. Nõiakaev- Ants Talioja
 11. Asulakoht Kämbla külaase- Arne Kivistik
 12. Kose- Uuesmõisa mõis-  Marju Verk.
  Kose-Uuemõisa mõisa pargis on 15.00-19.00 maastikumängu jalgsimatk lastele, looduslikest materjalidest meisterduste töötuba kõigile ja Loodusmaa kohvik.

PERERAJA MATKAMÄNG*–  Kose keskväljakul antakse perele matkamängu kaart, kuhu on märgitud punktid. Matkarada läbides tuleb lahendada erinevaid ülesandeid ja otsinguid. Punktid on jaotatud terve pereraja ulatuses ja jätkub jalgsimatkaga Kose-Uuemõisa mõisapargis. Iga raja läbija ja küsimustele vastaja saab diplomi ja väikese auhinna Loodusmaa poolt. Vastused ei pea kõik õiged olema, oluline mängu rõõm. Matkamäng on sobilik vanusele 7-13 aastat, noorematele saavad vanemad abiks olla.

*Matkamängus osalemine peredele 2 EUR. Pere/seltskonna suurus ei ole piiratud. Ühele perele/seltskonnale antakse üks mängukaart. Tasumine kohapeal (Kose keskväljakul) Loodusmaa juhendajatele. Eelregistreerimine: margit@kose.ee, 53594233 (Margit Eerik)

Ploompuu uurib suur

6.OKTOOBER – SEENERETK KOOS TÕNU PLOOMPUUGA
Algus kell 13.00
Kestvus: 4 h
Asukoht: Vetla bussipeatuses koguneme
Retkejuht Tõnu Ploompuu – mees kui entsüklopeedia.

 

Loodusmaal on rõõm kutsuda metsa Tallinna Ülikooli tuntud botaanika ja mükoloogia lektori Tõnu Ploompuu. Tõnu on hinnatud seeneteadlane ja käib iga-aastaselt metsas nii tudengitele, seene-entusiastidele kui ka niisama huvilistele seeni õpetamas ja seentest rääkimas.  Veedame mõned tunnid metsas seeni korjates, pärast praeme söögiseened pannil mõnusaks kastmeks leiva peale.

logo-leader-2014-est-horisontaal-varvilinekose valla logoLoodusmaalogo_fb_profiil20840355_10154897642992444_871456928_nMännikäbi