Sündmustesari “Kogukond loodusesse” 2017-2019

Haara kaasa laps, ema, elukaaslane või naaber ja saa osaks loodusega läbi hariva sündmustesarja Kose ja Raasiku vallas. Projekti rahastab Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond.

Toimunud 2017-2019:

28.SEPTEMBER- SUURSÜNDMUS HARMIS:
“Hoiame loodust, hoiame elu maal”

Algus kell 11.00
Asukoht: Harmi kooli territoorium ja Loodusmaa õppeklassid
Samal ajal on Harmi territooriumil ka traditsiooniline Mihklilaat. Kaasa sularaha 😉

Meid ümbritseb kliimakriis, kuid meie- eestlased, seda väga ei märka. Juhuslikult oleme õiges kliimavöötmes, õigel pinnasel ja piisavalt vähearvukad- see aga ei tähenda, et meie igapäevane elukorraldus, ei peaks arvestama keskkonna jätkuvat head eluolu. Mis on aga see, mida tänapäevane teadlik eestlane oma igapäeva elus otsustamisel tegema või tegemata jätma peaks. Kutsume nii lapsi kui täiskasvanuid osa võtma erinevatest tegevustest ja töötubadest:

Matk “Loodus on sõber ja sõpra hoitakse”
Sihtrühm: lapsed vanuses 2-7 aastat ja nende vanemad
Kestvus: 45 min- 1h
Algus: 12.00 ja 14.00
Kogunemiskoht: Harmi kooli eesukse juures
Hind: 2eur/inimene
Kirjeldus: Loodusmaa retkejuht võtab kõige väiksemad loodusesõbrad koos vanematega kampa ning uurib Harmi kooli ümbruses, mida loodus pakub ja miks on loodus sõber. Põnevatel pargiradadel mütates kasutame sõbrunemiseks kõiki oma meeli ja seda läbi erinevate tegevuste ning mängude. Kuulame loodusehääli, meisterdame looduses leiduvaga, nuusutame, maitseme metsaande ning õpime loodust tähelepanelikult vaatlema. Vahetu kogemus aitab kõigil loodusega suuremaks sõbraks saada ning jätkata avastamist ka oma kodukandis.

Töötuba “Meisterdamine taaskasutatud materjalidest”
Sihtrühm: lapsed vanuses 7-13 aastat
Kestvus: 30-45 min
Algus: 13.00 ja 15.00 (konkreetse tegevuse algus), avatud jooksvalt
Kogunemiskoht: Kõrvalhoone õppeklass
Hind: 2eur/inimene
Kirjeldus: Meisterdamise töötoas saavad väikesed kunstnikud taaskasutusmaterjalist ja looduses leitust välja vōluda iluasju ja mängukanne

Töötuba “Teadliku inimese söömisharjumused”
Sihtrühm: noored ja täiskasvanud
Kestvus: 1-1,5h
Algus: 14.30
Kogunemiskoht: Loodusmaa õppeklassid
Hind: 2eur/inimene
Kirjeldus: Töötoas osalistel on võimalus kokata ise põnevaid maitsvaid täistaimseid toite, neid nautida, ideid koguda. Teises pooles vaatleme kolme aspekti, miks tasuks oma menüüd täistaimse toiduga rikastada. Esimene valdkond on meie keskkond ja see, kuidas oma toiduvalikutega saame aidata keskkonda hoida. Teine, võib-olla isiklikum teema on täistaimse toidu tervislikkus, millel põgusalt peatume. Kindlasti saab soovija omale infovoldiku, et ei peaks kõike kohe pähe õppima. Hästi korraks puudutame ka vahel tohutult kirgi kütvat teemat “veganlus kui maailmavaade” ja sotsiaalne õigluse liikumine, mille kohaselt loomad ei kuulu inimestele kasutamiseks. Eesmärk on anda mõtteid, et oma toidulauda rikastada täistaimse toiduga ja tunda end seejuures nii füüsiliselt kui vaimselt terve ja õnnelikuna. Lisaks on kohal toitumisnõustaja Krista Kaur, kellelt saab soovi korral küsida ja uurida just seda, mis parasjagu kõige enam huvitab seoses toitumise tervislikkusega.
Piiratud arvuga, registreerimine: info.loodusmaa@gmail.com

Seminar “Tänapäeva teadliku inimese keskkonnateadlikud harjumused”
Sihtrühm: noored ja täiskasvanud
Kestvus: 1,5h
Algus: 12.00
Kogunemiskoht: Loodusmaa õppeklassid
Hind: 2 eur/inimene
Kirjeldus: Arutleme ühiselt, millised on tänapäeva keskmise inimese harjumused. Kas keskkonnateadlik harjumus on juba muutmas tavapäraseks käitumismustriks ja mis täpsemalt on see harjumus. Arutelus puudutame tarbimise vähendamise vajalikkust/võimalikkust, transpordi valikut, taaskasutust, jäätmete sorteerimisest. Vaatleme kogu teemat ka selle nurga alt, et kuidas keskkonnateadlikud harjumused kasulikud on inimesele endale näiteks rahaliselt ja tervislikult.

Maastikumäng “Tarbin ja toodan prügi teadlikult”
Sihtrühm: lapsed vanuses 10-15, pered
Kestvus: 45 min
Algus: 11.00- rada saab läbida iseseisvalt, juhendid ja mängukaardi saate kätte infolauast, mis on Loodusmaa õppeklasside juures
Hind: 2 eur/inimene, 4eur/grupp või seltskond
Kirjeldus: Prügi- ja keskkonnateemaline maastikumäng viib sind väiksele seiklusele Harmi kooli ümbrusesse. Mängu käigus saad uurida loodust, lahendada põnevaid ülesandeid ja vastata keskkonnateemalistele küsimustele.

Kontsert “Unistajad”
Sihtrühm: kõik
Kestvus: 30 min
Algus: 13.30
Hind: tasuta
Kirjeldus: Egle Troon (sopran), Merike Poom (klaver) ja Farištamo Eller (klaver). Kavas Brahms, Tan Dun (praegusaja Hiina helilooja), Richard Strauss ja Eesti helilooja Tuudur Vettiku looming.

Suursündmust toetab Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond

——————————————————————————————————————–

14. SEPTEMBER 2019- SEENERETK KOOS TÕNU PLOOMPUUGA
Algus:
kell 12.00
Kestvus:
4 h
Asukoht:
Ida-Harju piirkond (täpsem info tulemas)
Retkejuht Tõnu Ploompuu – mees kui entsüklopeedia.

Loodusmaal on veelkord rõõm kutsuda metsa Tallinna Ülikooli tuntud botaanika ja mükoloogia lektori Tõnu Ploompuu. Tõnuga koos õppisime ja maitsesime seeni ka juba eelmisel aastal. Teejuht seenemaailma on hinnatud teadlane ja käib iga-aastaselt metsas nii tudengitele, seene-entusiastidele kui ka niisama huvilistele seeni õpetamas ja seentest rääkimas.  Veedame mõned tunnid metsas seeni korjates, pärast praeme söögiseened pannil mõnusaks kastmeks leiva peale.

Pilte saab vaadata siit.

Copy of Segregation

19.MAI 2019 – Tere, Paukjärve kevad!

Algus kell 11.00
Kestvus 2,5-3h
Asukoht: Paukjärve, kogunemine Jägala-Käravete mnt (Piibe mnt) 29. km-l

Retkejuhid Riin ja Krista kutsuvad Kõrvemaale Paukjärve äärde.
Matkateel kohtame nelja imeilusat järve, turnime oosil, ronime vaatetorni uudistama müstilist vaadet Kõnnu-Suursoole. Naudime olevikku, aga tunnetame ka paikkonna keerulise ajaloo hõngu.
Nutikatel lastel on võimalus oma loodustarkused proovile panna ja neile lisagi saada. Loomist ootavad kunstitööd vabas looduses ja lõbusad mängud.
Osalustasu: 5 EUR/inimeneInfo ja registreerimine: info.loodusmaa@gmail.com, 55591676

8.-9.MÄRTSIL 2019- naistematk
Algus kell 17.00
Kestvus 20h
Asukoht: Käometsa raba

Kutsume juba kolmandat aastat järjest NAISI ühinema matka ja telkimisega talvises metsas. Telk on köetav, nii et külmetamist kartma ei pea – jagame kogemusi ja motiveerime algajaid! Asukoha täpsustame osalejatele otse. Kellel on küsimusi varustuse koha pealt, siis võtke julgelt ühendust – leiame variandi ka laenutamiseks.
Retkejuht HelenPilte toimunust vaata siit!

16. VEEBRUARIL 2019- talviste lindude ja linnutoidu õpituba
Algus kell 11.00
Kestvus 2,5-3h
Asukoht: MTÜ Loodusmaa õppeklassid Harmi õpipaigas

Õpime tundma talviseid linde ja meisterdame neile erinevaid söögipalasid Loodusmaa õppeklassides ja Harmi mõisapargis. Juhendajaks on retkejuht Evelin.

Pilte toimunust vaata siit!

2. detsember 2018 – perehommik Loodusmaa õppeklassis – pillirookroonide meisterdamine
Algus kell 10.00
Kestvus 2,5-3h

Asukoht: MTÜ Loodusmaa õppeklassid Harmi õpipaigas
Hubasele perehommikule on külla oodatud Urmas Veersalu, kes juba pikalt tegeleb pilliroost kroonide meisterdamisega, rookrooni meisterdamise traditsiooni uurimise ja oskuste jätkamise ning levitamisega. Urmas on andnud välja ka raamatu ning tema tegemistest saate uurida kodulehel. Meie retkejuhid koos oma peredega valmistavad samal ajal ka hommikusöögiks pannkooke, pakume kohvi ja teed. Oodatud on nii suured kui väiksed.

Toimunud ürituse pilte vaata SIIT.

27. OKTOOBER 2018 – mänguline loodusretk Kiruvere hoiualal.

Algus kell 11.00
Kestvus: 2,5hdsc_0580
Asukoht Kiruvere hoiuala

Ahoi, kõik pered tegusate lastega. Meie retkejuht Triin haarab kõik kaasa ühele vahvale mängulisele loodusretkele ja seda seekord Kiruvere hoiualal. Selga mugavad õueriided, kaasa võileib, soe tee ja näole muhe naeratus. Mängime, müttame, kuulame, otsime ja avastame. Triinul on rikkalikult kogemusi ja teadmisi nii loodusest, kui looduse vahendamisest lastele. Naudime kõike seda, mis loodus pakub. Lapsed on oodatud igas vanuses. Kõige väiksemaid saavad toetada vanemad.

16. SEPTEMBER 2017    –  Õpperetk Seeneriiki koos ühise lõkketoidu valmistamisega
Algus kell 11.0041622697_2150522445188300_3826686560745553920_n
Kestvus: 4-5 h
Asukoht: Kogunemine Pikavere kooli juures.
Retk toimub Raasiku vallas, Pikavere ja Härma küla lähedastes metsades. Selga ilmale vastavad ja mugavad õueriided. Kaasa nuga, ämber, vesi ja kui on siis seeneraamat. Õpperetke viib läbi Muraste Looduskooli retkejuht ja seenehuviline Katre Kuusik. Retke jooksul toimub piknik ja leitud seentest seeneroa valmistamine.

Toimunud ürituse pilte näete SIIT.

5. NOVEMBER 2017 – Loodussõprade perehommik “Hinged siin ja sealpool piiri”
Algus kell 11.00
Kestvus 3 h
Asukoht: Aruküla Perekeskus Männikäbi
Paneme teevee keema, lükkame plaadikoogi ahju ning asume kuulama antropoloog Marje Ermelit, kes räägib oma kogemustest, kui elas Kanada põliselanike juures, kus loodushingedel ja unenägudel on nii ravitsejate kui kogukonnavanemate elus endiselt oluline roll. Mõtiskleme ka veidi selle üle, kuidas meie enda suhe siin Eestis loodusesse ja hingedesse on aja jooksul muutunud. Samal ajal tegutsevad ja meisterdavad kõrval toas lastega Loodusmaa retkejuhid Krista ja Evelin. Koos täiskasvanutega on võimalik meisterdada ka unenäopüüdjaid.

18. JAANUAR 2018 – Teemaõhtu ja reisijutud “Rändamine lastega”
Algus kell 18.00Rändamine lastegapilt

 Kestvus 2-3h
Asukoht: Harmi Õpipaik, Kose vald
Loodusmaa retkejuhid – Kadri ja Helen, otsustasid ette võtta seikluse ja minna oma perega pikemaks ajaks karavaniga rändama. Mõlemal on 2 eelkooliealist marakratti. Teemaõhtul saate läbi fotoesitluse teada kuidas neil läks, kaugele jõudsid, millised olid raskused ning millised eduelamused. Läbi nende kogemuste leiame vastuseid küsimustele kuhu, kuidas, mil viisil, kui pikaks, mis ajal, mida kaasa võtta jne. Oodatud on ka kõik need, kes soovivad lihtsalt kuulata vahetut reisielamust.

NB! Lastega meisterdab Loodusmaa retkejuht Triin, nii et võtke lapsed kaasa.
Kohale tuuakse ka karavan, mida saab uudistada!

Toimunud vestlusõhtust näed pilte siit!

VEEBRUAR  – Vesi talvel ehk tähistame märgalade päeva!
Algus kell 10.00_DSC0171
Kestvus 5-6h

Asukoht: Kõue Rahva Maja ja Laukesoo

Veebruaris tähistatakse märgalade kuud ning seekord võtame meiegi koos Loodusmaa retkejuhi Antsuga suuna sinna, kus on palju vett.
Kl 10 räägib Kõue Rahva Majas Eestimaa Looduse Fondi (ELF) märgalade projekti juht Jüri-Ott Salm soode ja rabade tähtusest ning nende taastamisest. Kell 12 sööme koos suppi ning siirdume ühise transpordiga retkejuht Ants Kari juhtimisel omadega Laukesoosse.
Sellel retkel liigume alal, mis muul ajal on üsna läbimatu ja märg ning põikame puhkepausideks taliteedele ning vanadesse talukohtadesse.

Retk sobib täiskasvanud soosõpradele ning gruppi mahuvad kiiremad registreerijad. Vestlushommikule võivad tulla ka need, kel pole soovi retkele minna. Osalustasu 5 EUR.

Toimunud sündmuse pilte näete siit.

16831826_1889017368009272_628537044068970210_n

MÄRTS – Naisteretk
Algus kell 12 – 18.märts kl 11

Kestvus: 24h
Asukoht: Kakerdaja raba, Noku lõkkekoht

Kogume kokku kamba vägevaid naisi ja läheme talve viimastel päevadel loodusesse telkima! Ööbimiseks on köetav telk, mis tähendab, et vajame igaühe panust ja kogemust retke kordaminekuks. Telkimisele eelnev matk on sobilik ka algajatele ning varustuse komplekteerimisel saame abiks olla – põhiline on entusiasm 🙂
Teeme koos lõkketoitu, jagame kogemusi ja naudime talvist loodust!

Vaata pilte siit!

15. APRILL 2018 – Maastikumängupäev peredele.

-kaardid- kompassiõpe-loodus-mäng (2)

Kestvus: 3-4h
Asukoht: Harmi õpipaik
Kutsume kõiki väikeseid ja suuri maastikumängupäevale. MTÜ Loovretk koostab Harmi territooriumil kaks rada- üks sobilik algklassidele ja väiksematele koos peredega ning teine krõps vanematele.

Loovretk on kirjutanud: Kaardid (maakaardid) võivad teinekord osutuda päris olulisteks abivahenditeks. Aga kaardist pole abi kui me seda lugeda ei oska. Samamoodi on looduse ja ümbritseva maastikuga. Lood on igal pool kui me vaid oskame ümbrust märgata ja lugeda. Need kaks asja ühendades viime läbi ühe maastikumängu päeva Harmi kooli territooriumil. Huvilistele tutvustame ka kompassi ja selle kasutamist ning kaardistame koos kooli ümbrust.

Vaata pilte siit!

20. MAI 2018 – Ravimtaime õppepäev + matk Paraspõllu looduskaitsealal
Algus kell 11.00

Kestvus 3-4 h
Asukoht: Perekeskus Männikäbi + matk Paraspõllu LK alal

Külla tuleb koolitaja Katrin Luke Karepa Ravimtaimeaiast. Esmalt tutvume söödavate ja ravivate taimedega Perekeskus Männikäbi, siis asume ka loodusesse taimi otsima. Päeva lõpus valmistame koos mõned taimetoidud ja ampsud. Katrin võtab põnevaid taimi ka veel kaasa ning müügis on ka Karepa Ravimtaimeaia värske toodang (võtke sularaha kaasa).

19. AUGUST 2018 – SUURSÜNDMUS! Kose valla jalgrattamatk “Tunne oma koduvalda”

Algus kell 12.00plakat jpg
Kestvus: 3-6h
Asukoht: Kogunemine Kose keskväljakult
Kose vallal on peidus imeilusad külad, loodus ja inimesed. Sündmustesari “Kogukond loodusesse” liitub suurima rõõmuga juba 2 aastat toimunud jalgrattamatkaga ning lisab matkale juurde erinevaid tegevusi. Kõige olulisem muudatus on lühema marsruudiga PERERADA, kuhu koostame lastega peredele matkamängu. Pereraja pikkus on 17,5 km, võimalik on läbida ka 13 km lühendatud rada. 

Kose valla jalgrattamatk kulgeb sellel aastal Kolu ja Tuhala kandis. Ühine supi söömine ja lõpetamine on Kose-Uuemõisa mõisa pargis. Jalgrattamatkal ootavad teid erinevates punktides järgnevad inimesed ja tegevused:

  1. Kuivajõe kõrtsihoone- Ly Renter
  2. Kose-Uuemõisa ministeeriumikool- Ly Renter
  3. Kanavere mägi- kell 13.30 Viikingite küla viikingi võitlusvahendite demonstratsioon ja laste kaasamine tegevustesse (20-30 min)

Osalejad saavad end proovile panna muistses mõõduvõtmises – vibulaskmises ja odaheitmises. Lisaks toimub suur avamaalahing. Lahingule eelneb lahingureeglite tutvustamine ja relvakasutustreening. Ohutuse tagamiseks viiakse lahing läbi pehmendatud relvaimitatsioonidega. Osalejatele jagatakse kätte pehmikrelvad ja instruktorite pilgu all omandatakse esmane pädevus nende relvade käsitlemisest, ausa võitluse reeglitest ja kommetest.

  1. Kuivajõe kõrtsihoone- Ly Renter
  2. Kose-Uuemõisa ministeeriumikooli hoone- Ly Renter
  3. Kanavere küla Jüriöö ülestõusulahingu mälestusmärk- Arne Kivistik
  4. Kolu kõrsti ase- Kadri Amover
  5. Oru mõis- Arvo Rodi
  6. Tuhala kalmistu- Ly Renter
  7. Tuhala kirik- Ly Renter
  8. Ämmaauk-Äia auk- Ants Talioja
  9. Tammiku mõis- Alide Zvarovski
  10. Nõiakaev- Ants Talioja
  11. Asulakoht Kämbla külaase- Arne Kivistik
  12. Kose- Uuesmõisa mõis-  Marju Verk.
    Kose-Uuemõisa mõisa pargis on 15.00-19.00 maastikumängu jalgsimatk lastele, looduslikest materjalidest meisterduste töötuba kõigile ja Loodusmaa kohvik.

PERERAJA MATKAMÄNG*–  Kose keskväljakul antakse perele matkamängu kaart, kuhu on märgitud punktid. Matkarada läbides tuleb lahendada erinevaid ülesandeid ja otsinguid. Punktid on jaotatud terve pereraja ulatuses ja jätkub jalgsimatkaga Kose-Uuemõisa mõisapargis. Iga raja läbija ja küsimustele vastaja saab diplomi ja väikese auhinna Loodusmaa poolt. Vastused ei pea kõik õiged olema, oluline mängu rõõm. Matkamäng on sobilik vanusele 7-13 aastat, noorematele saavad vanemad abiks olla.

*Matkamängus osalemine peredele 2 EUR. Pere/seltskonna suurus ei ole piiratud. Ühele perele/seltskonnale antakse üks mängukaart. Tasumine kohapeal (Kose keskväljakul) Loodusmaa juhendajatele. Eelregistreerimine: margit@kose.ee, 53594233 (Margit Eerik)

6.OKTOOBER. 2018 – SEENERETK KOOS TÕNU PLOOMPUUGA
Algus kell 13.00
Kestvus: 4 h
Asukoht: Vetla bussipeatuses koguneme
Retkejuht Tõnu Ploompuu – mees kui entsüklopeedia.

Loodusmaal on rõõm kutsuda metsa Tallinna Ülikooli tuntud botaanika ja mükoloogia lektori Tõnu Ploompuu. Tõnu on hinnatud seeneteadlane ja käib iga-aastaselt metsas nii tudengitele, seene-entusiastidele kui ka niisama huvilistele seeni õpetamas ja seentest rääkimas.  Veedame mõned tunnid metsas seeni korjates, pärast praeme söögiseened pannil mõnusaks kastmeks leiva peale.
Ploompuu uurib suur
logo-leader-2014-est-horisontaal-varviline